KÖLTSÉGHATÉKONY TARGONCA ÜZEMELETETÉS:
Cikksorozatunk első részében átbeszéltük, hogy a költséghatékony üzemeltetés a megfelelő targonca kiválasztásával kezdődik!
Nézzük meg mire kell figyelnünk akkor, ha már a targoncák telephelyükön vannak.
Képezze ki megfelelően a targonca kezelőit!
Bár a folyamatos fejlődésnek köszönhetően az automata raktárak és az önvezető targoncák egyre inkább megjelennek a raktározás terén, de az emberi tényező ma is az egyik leginkább befolyásoló tényező az anyagmozgatás világában – így a költséghatékony üzemeltetésben is elengedhetetlen faktor.
Egy jól képzett, az előírásokat alaposan ismerő és betartó targonca kezelő aranyat érhet Cége életében! Egy ilyen kolléga ismeri és betartja a biztonsági előírásokat, tapasztalattal és tudással rendelkezik a terhek megfelelő kezelésére vonatkozóan és nem utolsó sorban tudja, hogy a targoncák napi karbantartása kulcsfontosságú a targonca és a Cég életében, így annak minden pontját be is tartja!
A hosszú leállások elkerüléséért: napi rutinellenőrzés!
Mint azt az olvasó érzékelheti, az ellenőrzés és az előírások betartásával csökkenthetjük a targoncák (meghibásodás, vagy baleset miatti) állási idejét, így jelentős üzemeltetési költségeket takaríthatunk meg!
De mire figyeljünk oda?
A napi rutin ellenőrzés nem egy időigényes feladat, mégis sokat spórolhatunk általa:
A targoncakezelőnek minden használat előtt érdemes – géptípustól függetlenül – az alábbi ellenőrzési listán lépésről-lépésre végig mennie:
1: Vizuális ellenőrzés
A legelső feladat a targonca beindítása előtt annak szemrevételezése!
- Ilyenkor nézzük át a targoncát, keressünk esetleges hibákra, deformációkra utaló nyomokat mind az emelő oszlopon, mind pedig a targonca vázszerkezetén, szerkezetén!
- Amennyiben többen használják a targoncát, akkor érdemes megnézni az emelőgépnapoló eddigi bejegyzéseit is!
- Keressünk olajfolyásra utaló nyomokat, nézzük meg a folyadékszinteket, a hidraulika csövek állapotát.
- Ne felejtsük el szemrevételezni a gumiabroncsokat sem,
- illetve elektromos targonca esetén mindig ellenőrizzük az akkumulátort, beleértve -ólomsavas akkumulátor esetén- az ioncserélt víz szintjét is!
- Távolítsunk el minden rögzítettlen, felesleges tárgyat a targoncáról, majd lépjünk tovább a következő ellenőrzési folyamatra.
2: Üresjárati (működési) vizsgálat
A vizuális ellenőrzés követően indítsuk el a targoncát és ellenőrizzük a gép működését!
- Figyeljünk oda a műszerfalra, hiszen a legtöbb targonca már kijelzi, ha rendszerhiba merülne fel.
- Nézzük meg, hogy minden visszajelző lámpa és mérőműszer megfelelően működik-e.
- Ellenőrizzük a fékeket, a kormányzást és az emelő szerkezetet is működés közben.
- Figyeljünk a biztonságtechnikai eszközök megfelelő működésére is, úgymint pl. a biztonsági öv, üléskapcsoló, tolató hangjelzés, világítás és társai.
A rutinellenőrzés eredményét minden esetben az emelőgépnaplóban rögzítsük (akkor is, ha a targonca megfelelően működik)!
Ne feledje, a legtöbb meghibásodás nem hirtelen keletkezik, hanem kisebb, figyelmen kívül hagyott rendellenességekből áll össze, ezért a napi rutinellenőrzések fontos elemei a targoncák karbantartásának!
A kötelező: Időszakos felülvizsgálatok
A kötelező, törvény által előírt (47/1999.(VIII.4.)) időszakos felülvizsgálatok elvégeztetése nem csak biztonságtechnikai szempontokat szolgálnak, de a vizsgálat alatt feltárt hibák és hiányosságok kijavításával a kezelő személyzet biztonságán túl a targonca élettartalmát is megnövelik, így felfedezve akár olyan meghibásodások, vagy azok lehetőségei, melyek később jóval költségesebben, nehezebben lehetnének javítandók, ezért mindig figyeljünk oda targoncáink vizsgáztatására!
Targonca vizsgáztatás és emelőgép ügyintézésért forduljon megbízható partnerünkhöz, akik teljeskörűen vállalják az emelőgép ügyintézői feladatok (gépek, berendezések, eszközök használatával kapcsolatos szervezési, nyilvántartási, vizsgáztatási) és az emelőgép-szakértői feladatok elvégzését: